A kaméleonok a terrárium talajának kiválasztása szempontjából nem igazán bonyolult állatok. Viszonylag könnyű behatárolni, hogy mit ne és melyiket igen.
A homok és más köves talajok például nem alkalmasak a kaméleonok tartására, ahogy a különböző faaprítékok és a fenyőkéreg sem. Utóbbi még akkor sem, ha többen egyenesen esküsznek rá. Hogy miért nem? Mert a kéreg között könnyen elbújhatnak a tücskök és más eleségállatok, amelyeket a kaméleon nem fog megtalálni, mi viszont egy-két hét múlva igencsak furcsán nézünk majd, hogy az eltűnt apró tücskeink egy komplett vonós zenekarrá képezték magukat a kéreg alatti konzervatóriumban. Ha egy kicsit ügyetlenebb kaméleont fogtunk ki akkor az is előfordulhat, hogy miközben vadászik mellélő a nyelvével, és véletlenül egy kéregdarab kerül a szájába. Ez lenyelve okozhat akár belső sérülést, elzáródást is. Arról nem beszélve, hogy a kéreg nem igazán jó nedvszívó képességű, így a permetezésből lehulló víz a kérgen lecsorogva a terrárium alján gyűlik össze, ahol a többi szennyeződéssel keveredve jó ki bacitenyészetet hozhat össze, és még könnyen penészedik is.
Ez eddig rendben is van, de akkor mi legyen az aljzat? Erre több alternatíva is van, az egyik legjobb a kókuszrost. Ez a kókuszdió ledarált külső héjából készül, aprószemű és puha, így tuti nem okoz sérülést, és elbújni is nehéz benne. Jó nedvszívó és még növényeket is ültethetünk bele. Másik megfelelő talaj lehet a rostos moha tőzeg, amely a kókuszrosthoz kicsit hasonlít állagban. Tartsuk mindig földnedvesen, mert teljesen kiszáradva könnyen porzik. És persze megfelelőek a terrarisztika egy legigényesebb irányzatához, a bioaktív terráriumokhoz való talajok. Ezekben szintén ültethetünk növényeket, és biztonságos talajok a kaméleonok számára.